Na těch fotkách záříte stejně jako zasněžená bílá krajina kolem vás. „Úplná reklama na mateřství!“ píše vám k tomu kamarádka, a lajky jen prší.
Jen zasloužilé matky tuší, kolik času, potu a slz vás stálo se obléknout a vypravit se ven. Nemluvě o mučivých pochybách, co máte miminku vlastně obléci, aby mu nebylo horko ani zima pokud možno na žádnou část těla. Na fotce taky naštěstí není vidět, že jste v zápalu boje miminko navlékla trochu moc, a vám naopak nepříjemně táhlo na krk.
Než začnete sepisovat petici za zrušení zimy v zájmu zachování svého duševního zdraví, přečtěte si tento článek. Najdete v něm tipy, jak v zimě obléct miminko i sebe, aby vám bylo dobře. A jak to udělat, když potřebujete nějakou vrstvu přidat nebo ubrat.
Dopředu taky říkáme, že vám neporadíme, jak se obout s miminem na břiše, abyste nemusela podávat akrobatické výkony. Nepřišly jsme na nic lepšího, než jsou boty se zipem.
CIBULE
Cibulový systém oblékání, který člověku umožňuje vrstvy shazovat a nahazovat, je skutečně nejlepší. Platí to i v zimě při nošení dětí.
Proto naše první rada zní: navazujte dítě co nejdřív, aby mezi vámi bylo co nejméně vrstev. Jednak se mnohem lépe ohříváte navzájem, jednak se vám bude lépe vrstvit a odvrstvovat.
Vám bude nejspíš stačit teplé tričko. U miminka je dobré počítat s tím, že se na rozdíl od vás během procházky nehýbe, a že ty části těla, které jsou vystavené chladu, je potřeba dobře izolovat. To znamená hlava, záda a nohy.
MIMINKO V ŠÁTKU
Co se hlavy miminka týče, nejlepší je kukla. Nepadá a hřeje i krk, což je velká výhoda u vašeho zvědavce, který se rozhlíží všude okolo. Při větší zimě přes kuklu můžete natáhnout ještě čepici. Kukly z merino vlny i jiných materiálů koupíte u řady českých výrobců.
Nožky v teple :)
Do šátku se budou hodit merino kamašky. Najdete je u nás od nejmenší velikosti 68 až do 110. Merino vlna hřeje a odvádí pot, takže je miminko pořád v teple.
A jak řešit zateplení nožek? Jako první vrstva se hodí ponožky – nejlépe vlněné. Na ně můžete dát botičky opět z vlny nebo třeba fleecu. Naše zkušenost s botičkami je ovšem taková, že mají tendenci padat a ztrácet se. Skvěle v tom pomůžou návlečky, ze kterých improvizované botičky vyrobíte během několika sekund, a navíc drží mnohem lépe. Jak na to, najdete tady ve videu.
Jako nouzové řešení pro další vrstvu zateplení dětských nožek se nám osvědčily dospělé rukavice. Za eleganci moc bodů nezískáte, ale ve sněhové vánici vám můžou ušetřit plno starostí.
Teplo na zádíčka
Zateplení zádíček se dá řešit různě. Můžete volit rozepnutý svetřík, vestičku se zapínáním u krku nebo je zateplit poskládanou šálou. Tu je nejlepší dát přes šátek a její okraje zasunout do postranních popruhů. Šála je skvělá i v případě, že dopředu víte, že budete chtít teplou vrstvu ubrat, aniž byste museli miminko z šátku vyndávat.
Miminko máte oblečené a můžete navázat! Odteď už budete vrstvit společně.
MÁMA A TÁTA
První na řadě bývá mikina nebo svetr. Na jaře a na podzim stačí samy o sobě. U nás v Loktu Shi vyhrávají svetry na nošení dětí na celé čáře. Jsou elegantní, neobvyklé a z merino vlny. Snažíme se je dělat maximálně univerzálně. Merino svetry na nošení dětí ocení i tátové. Dámské zavinovací svetry si můžete obléct na obchodní schůzku i na procházku s miminkem po horách.
Druhou vrstvou je obvykle bunda nebo kabát se vsadkou na nošení dětí. Důležité je, aby bylo možné kabát i vsadku upravit na míru vám i rostoucímu miminku. Jedině tak nikam nefouká a všichni jsou spokojení a v teple. Důležité také je, jestli nosící svršek nabízí možnost krytí krku – jinak na něj dost fučí a ve větší zimě nebo větru je to nepříjemné.
Kabáty a bundy na nošení dětí Loktu She mají chytré krytí krku a plno dalších vychytávek včetně snadno nastavitelné vsadky. Nosit v nich můžete i na zádech.
Přejeme vám pohodlné zimní nošení