Knoflíky, sloni a propojený svět

O našich knoflících a mořeplavcích, lásce a rostlinné slonovině.

Kdo má rád slony, nemá rád slonovinu. Ovšem rostlinná slonovina, to je něco jiného. Když navíc zjistíte, že rostlinná slonovina pochází z ořechů, které prostě popadají na zem, je to důvod k jásotu nad materiálem, kvůli kterému není potřeba nic sekat ani ničit. Stačí ho posbírat.

Rostlinná slonovina se jmenuje Corozo, pochází z palem Tagua a mimo jiné ji najdete na našem svetru: jsou z ní totiž vyrobené knoflíky.

IMG_2141

Corozo se nám moc líbí, protože: 

  • Materiálem jsou ořechy, které spadnou na zem - není tedy potřeba žádné kácení.
  • Jedna palma za rok vyprodukuje množství ořechů, které odpovídá jednomu slonímu klu, a může tak činit přibližně po dobu 100 let
  • Palmy Tagua jsou normální součástí deštného pralesa, kvůli jejich pěstování tedy nedochází k zakládání plantáží a odlesňování
  • Práce kolem pěstování živí v Ekvádoru cca 30 tisíc rodin
  • Na rozdíl od plastu je Corozo kompostovatelné
  • Je to velmi pevný, tvrdý a odolný materiál
  • Dobře nasákává barviva
  • I přes barvení si zachovává přírodní “melír” - každý knoflík je tedy originál.

Příběh knoflíků corozo má navíc dobrodružně-romantickou historii: ořechy palmy corozo původně používali námořníci cestující z Jižní Ameriky do Evropy jako balast namísto písku, který při nasáknutí vodou ohrožoval loď potopením. Jistý německý umělec objevil, že se z ořechů dá také dobře vyřezávat - netrvalo dlouho a v Ekvádoru založil prosperující firmu. Brzy nato vznikla poblíž italská konkurence.

 S objevem a masivním rozšířením plastů ve 20. století obchod s corozem upadal. Německá firma zcela zanikla, italská se sotva držela na nohou. Rukou osudu se nicméně stalo, že se do sebe zamilovali potomci obou rodů - a následně podnikání úspěšně vzkřísili.

Coroza si dnes cení všichni, kdo mají rádi osobitost, cení si přírody a etického přístupu k podnikání. Máme velkou radost, že ho najdete na našich svetrech. Knoflíky necháváme na zakázku vyrábět v České republice v závodě, kde mimochodem kdysi pracovala jedna z loktuších babiček. Vše je propojené :)