Kojení v létě: stačí miminkům mateřské mléko?

Stačí mateřské mléko? Nebo je potřeba přidávat vodu či čaje? Můžou tekutiny navíc nadělat paseku?

S příchodem horka se vynořují otázky, zda miminkům v těchto dnech stačí mateřské mléko a jestli není potřeba přidat vodu nebo čaj. Propátrali jsme vědecké studie a o výsledky se podělíme. Ty z vás, kteří to nechtějí číst celé, na začátek můžeme uklidnit: mateřské mléko stačí.

A jak to tedy je? Nejprve je třeba říct, že mateřské mléko je skoro z 90% tvořeno vodou. Pokud se miminkům zhruba do půl roku kromě kojení podává voda nebo čaj, vypijí méně mateřského mléka – a zároveň i méně tekutin celkově, jak se zjistilo ve studii z Indie. Přidávání jiných tekutin než mateřského mléka navíc zvyšuje riziko průjmů (byť je třeba dodat, že tato studie pochází z Filipín, u nás by riziko pravděpodobně bylo nižší). 

Mateřské mléko navíc reaguje na aktuální potřeby miminka svým složením, je to geniálně vymyšlená výživa pokrývající vše, co je miminku třeba. Kojte tedy bez obav podle potřeb Vašeho dítěte, tak často a dlouho, jak bude chtít. Větší děti (plus mínus starší než šest měsíců, ale to je hrubě orientační údaj) dají velmi důrazně najevo, kdy chtějí vodu a kdy mlíčko - a těm malým mlíčko stačí.

V létě (ale vlastně i v zimě a kdykoli) se kvůli možnosti častého kojení hodí umět kojit i v šátku. Pokud je to pro vás nová nebo náročná disciplína, mrkněte na naše video. Je v něm řada užitečných tipů a zkušeností.


zdroje: http://rehydrate.org/breastfeed/faq-exclusive-breastfeeding.htm

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2251024

IMG_8677