Péče o výrobky

Šátky Oblečení Doplňky

Naše šátky se snažíme dělat tak, aby vyžadovaly co nejméně péče: myslíme si totiž, že je mnohem lepší věnovat čas miminku než péči o šátek. Na druhou stranu šátek stojí nezanedbatelné peníze a pokud chcete, aby Vám sloužil co nejdéle a zůstal přitom krásný, je potřeba se o něj dobře starat - když zvolíte ty správné přípravky a prací programy, tak to ani nemusí být náročné. Pokud Vám záleží na životním prostředí, máme pro Vás dobrou zprávu: šetrná péče o šátek znamená i menší zátěž pro životní prostředí, jak z hlediska použitých pracích prostředků, tak z hlediska jeho delší trvanlivosti.

Vždy záleží na materiálu: pokud je pro Vás jednoduchá údržba naprostá priorita, určitě volte bavlnu - zvládne toho hodně. Příměsi jako je merino vlna, hedvábí nebo tencel už vyžadují o něco větší opatrnost zejména při praní, na druhou stranu se vám odvděčí svými unikátními vlastnostmi - některý hedvábnou jemností, jiný pružností a nosností.

I přes veškerou péči a opatrnost se někdy stane, že se šátku zatrhne nitka nebo vytáhne očko. máte pak dvě možnosti: buď nám můžete šátek na opravu poslat (tato možnost je zpoplatněná, podrobnosti je nejlepší domluvit emailem) nebo si ho můžete opravit sami podle našich instruktážních videí. Odkazy na jednotlivá videa najdete na konci této stránky. Za výsledek domácích oprav neneseme zodpovědnost.

Pro všechny naše šátky platí:

  • NEPOUŽÍVEJTE AVIVÁŽ (poškozuje vlákna, navíc může působit podráždění kůže Vaší i Vašeho miminka)
  • NEPOUŽÍVEJTE OPTICKÉ ROZJASŇOVAČE
  • NEPOUŽÍVEJTE BĚLIDLA

Všechny šátky na nošení dětí je potřeba před prvním použitím vyprat. Dokončí se přitom výrobní proces, vazba si “sedne” a šátek se o něco srazí a stane se hutnějším. Před prvním praním je dobré šátek prohlédnout: během výroby ho několikrát kontrolujeme, ale jsme jenom lidé a můžeme vadu přehlédnout. Po vyprání nepovažujeme povytažené nebo přetržené nitě za důvod k reklamaci.

Po prvním praní také šátek důkladně vyžehlete (pokud to materiál dovoluje), nejlépe po obou stranách. Nitě šátku se tak narovnají a snižujete riziko vzniku trvalých skladů - míst, kde se šátek odírá a zeslabuje. Zpočátku má šátek větší tendenci se mačkat, proto je vhodné ho častěji přežehlit, abyste předcházeli vzniku skladů. Později, až změkne, už stačí žehlit jen po praní.

Pro praní volte šetrný tekutý prací prostředek (v případě příměsi je třeba volit vhodný prostředek pro daný materiál), který neobsahuje aviváž ani optické rozjasňovače (pozor, některé přípravky na dětské prádlo toto obsahují).

Co se volby teploty týče, teplota udaná na etiketě šátku je maximální teplota, na kterou lze šátek prát. Při prvním praní nastavte tuto maximální teplotu, při dalších praních volte teplotu co nejnižší - je šetrnější k barvám i k vláknům. U vlny je velmi důležité, aby nedocházelo k prudkým změnám teploty - pozor na to při máchání, kdy se zejména v zimních měsících může do bubnu dostat velmi studená voda, která způsobí sražení vlny.

Obecně je lepší prát šátek raději méně často, pokud se na něm objeví skvrna, můžete vyprat v ruce jen znečištěné místo. Ideálním pomocníkem na skvrny je žlučové mýdlo - naneste ho na znečištěné místo, nechte působit, poté pečlivě vymáchejte. Čím dříve po vzniku skvrnu odstraníte, tím snazší a šetrnější to bude.

Proti příliš častému praní pomůže i to, když necháte šátek po použití rozložený oschnout a vyvětrat.

Tip na závěr: abyste šátek ochránili před mechanickým poškozením, které může vznikat při praní, perte ho ve speciální síťce na praní. Toto platí zejména pro ring sling, aby se Vám neobouchaly kroužky o stěnu bubnu.

Bavlna (100% bavlna):

Bavlnu je možné prát v pračce maximálně na 40° C, použijte šetrný tekutý prací prostředek bez optických rozjasňovačů a aviváže, otáčky při ždímání do 800/min. Žehlete s napařováním na program na bavlnu. Sušte nejlépe rozložené na věšáku ve stínu - slunce může způsobit blednutí barev.

Merino vlna TEC + bavlna:

Díky Total Easy Care úpravě je možné merino vlnu prát v pračce na 30° C na program na vlnu. Je třeba se vyhnout rozdílům teplot vody: pokud si nejste jistí, raději perte šátky s merino vlnou v ruce. Volte prostředek vhodný pro praní vlny bez aviváže a optických rozjasňovačů. Neždímejte – šátek ale můžete po praní zabalit do ručníku a přebytečnou vodu z něj vymačkat. Sušte naplocho položené na zemi nebo na sušáku, po částečném uschnutí je možno rozvěsit “do harmoniky”. Žehlete na nejnižší stupeň.

Merino + hedvábí + bavlna:

Díky Total Easy Care úpravě je možné šátek s merino vlnou a hedvábím prát v pračce na 30°C na program na vlnu, neždímejte. Je třeba se vyhnout rozdílům teplot vody: pokud si nejste jistí, raději perte šátky s merino vlnou v ruce vždy ve vlažné vodě, ve které pak šátek také máchejte. Volte prostředek vhodný pro praní vlny bez aviváže a optických rozjasňovačů. Neždímejte – šátek ale můžete po praní zabalit do ručníku a přebytečnou vodu z něj vymačkat. Sušte naplocho položené na zemi nebo na sušáku, po částečném uschnutí je možno rozvěsit “do harmoniky”. Žehlete na nejnižší stupeň, nenapařujte.

Merino + hedvábí + SeaCell nebo Tencel + bavlna:

Díky Total Easy Care úpravě je možné šátek s merino vlnou a hedvábím prát v pračce na 30° C na program na vlnu, neždímejte. Je třeba se vyhnout rozdílům teplot vody: pokud si nejste jistí, raději perte šátky s merino vlnou v ruce vždy ve vlažné vodě, ve které pak šátek také máchejte. Volte prostředek vhodný pro praní vlny bez aviváže a optických rozjasňovačů. Neždímejte – šátek ale můžete po praní zabalit do ručníku a přebytečnou vodu z něj vymačkat. Sušte naplocho položené na zemi nebo na sušáku, po částečném uschnutí je možno rozvěsit “do harmoniky”. Žehlete na nejnižší stupeň, nenapařujte.

Tencel + bavlna:

Perte na 20 - 30° C na velmi šetrný program a nízké otáčky (do 500), po vyprání z pračky ihned vyndejte. Nepoužívejte aviváž ani optické rozjasňovače. Sušte rozložené na věšáku, nevystavujte přímému slunci. Žehlete na střední nebo nízký stupeň.

Poznámka: pokud je tencel delší dobu vystaven vlhku a vysokým teplotám, může fibrilovat - “pustit chloupek”. Je to normální vlastnost materiálu.

Tencel + len:

Perte na 20 - 30° C na šetrný program, neždímejte, po vyprání z pračky ihned vyndejte. Nepoužívejte aviváž ani optické rozjasňovače. Sušte rozložené na věšáku, nevystavujte přímému slunci. Žehlete na střední nebo nízký stupeň - zpočátku často, abyste vyžehlili vzniklé sklady.

Poznámka: pokud je tencel delší dobu vystaven vlhku a vysokým teplotám, může fibrilovat - “pustit chloupek”. Je to normální vlastnost vlákna.

Bavlna + konopí:

Údržba: perte v pračce zvlášť na 40°C a mírný program, používejte šetrné tekuté prací prostředky bez optických rozjasňovačů. Nepoužívejte aviváž. Nedoporučujeme sušit v sušičce. Žehlete na program pro bavlnu, zpočátku častěji.

 

Jak opravit šátek

I přes veškerou péči a opatrnost se někdy stane, že se šátku zatrhne nitka nebo vytáhne očko. máte pak dvě možnosti: buď nám můžete šátek na opravu poslat (tato možnost je zpoplatněná, podrobnosti je nejlepší domluvit emailem) nebo si ho můžete opravit sami podle našich instruktážních videí. Odkazy na jednotlivá videa najdete na konci této stránky. Za výsledek domácích oprav neneseme zodpovědnost.

Svetr na nošení dětí - 100% merino vlna

Údržba merina s úpravou Total Easy Care je jednoduchá: samočistící schopnosti vlny jsou dobře známé, a pokud to samo o sobě nebude stačit, můžete svetr hodit do pračky na 30°C, zapněte šetrný program na vlnu. K praní používejte šetrný tekutý prací prostředek určený na vlnu, ždímejte na nízké otáčky nebo vůbec. Sušte vodorovně rozložené. Nepoužívejte aviváž ani optické rozjasňovače či bělící činidla.

Softshellový kabát/bunda na nošení dětí

Softshellové kabáty, bundy i dětské oblečení je záhodno prát co nejméně, aby membrána vydržela dlouho funkční. Drobné nečistoty odstraníte navlhčeným hadříkem.

Bundu perte nejlépe samostatně, naruby a opět zapněte všechny zipy. Na softshell se doporučuje používat speciální tekutý prací prášek, který bývá k dostání v obchodech se sportovním oblečením. V žádném případě nepoužívejte aviváž ani bělidla.

Perte šetrně, na většinu nečistot postačí nižší teplota (30°C). Po vyprání stačí vymáchat, neždímejte a nepoužívejte sušičku. Sušte nejlépe pověšenou na ramínku, nechte okapat třeba nad vanou. Nežehlete.

Po uschnutí je možné softshellové oblečení ošetřit speciálním impregnačním přípravkem.

Větrovka na nošení dětí

Perte na velmi jemný program na 30°C se všemi zipy zapnutými, používejte tekutý prací prostředek bez parfémů a optických rozjasňovadel, vhodný je prostředek na sportovní oblečení. Nepoužívejte aviváž. Neždímejte ani v ruce. Po vyprání nechte volně vykapat a uschnout na ramínku. Nepoužívejte sušičku.

Balónová dámská sukně

Perte otočenou naruby na 30°C bez stuhy se stejnobarevným prádlem. Nepoužívejte aviváž. Nesušte na přímém slunci. Vnější část sukně žehlete na bavlnu, podšívku na hedvábí.

Balonová dětská sukně

Perte otočenou naruby na 30°C bez stuhy se stejnobarevným prádlem. Nepoužívejte aviváž. Nesušte na přímém slunci. Sukni žehlete na bavlnu.

Návleky na nožky - bavlna

Perte na 30°C na mírný program, používejte šetrný tekutý prací prostředek, možno sušit v sušičce na mírný program. Nežehlete, nebělte.

Návleky na nohy pro děti i dospělé, kamaše - 100% merino vlna

Údržba merina s úpravou Total Easy Care je jednoduchá: samočistící schopnosti vlny jsou dobře známé, a pokud to samo o sobě nebude stačit, můžete svetr hodit do pračky na 30°C, zapněte šetrný program na vlnu. K praní používejte šetrný tekutý prací prostředek určený na vlnu, ždímejte na nízké otáčky nebo vůbec. Sušte vodorovně rozložené. Nepoužívejte aviváž ani optické rozjasňovače či bělící činidla.

Tepláky

Perte odděleně na šetrný program na 40°C, sušte mimo přímé slunce, žehlete na prostřední stupeň.

Turecké kalhoty

Perte naruby na šetrný program na 30°C  se stejnobarevným prádlem, nepoužívejte aviváž. Nesušte na přímém slunci. Žehlete na bavlnu. 

Softshellové kalhoty, kombinézy

Drobné nečistoty otřete vlhkým hadříkem. Perte na 30°C speciálním tekutým přípravkem na sportovní oblečení, při praní oblečení otočte naruby, u kombinézy povolte všechny stahovací gumy na rukávech a nohavicích, zapněte všechny zipy. Nepoužívejte aviváž ani bělidla či optické rozjasňovače. Neždímejte. Sušte na vzduchu, nejlépe pověšené na ramínku, nepoužívejte sušičku. Nežehlete. Kalhoty je možné ošetřit speciálním impregnačním přípravkem. Při praní v pračce volte jemný program.

Dámská trička

Perte v pračce maximálně na 40°C, používejte šetrný program a šetrné prací prostředky bez optických rozjasňovačů a bělidel. Sušte volně pověšené, nedoporučujeme sušit v sušičce. Nepoužívejte aviváž, nežehlete.

Kožené capáčky

Capáčky lze čistit navlhčeným hadříkem, v případě většího znečištění je možné použít i mýdlo určené k praní. Je třeba dbát opatrnosti při namáčení, protože kůže jako přírodní materiál může trochu barvit, což může mít negativní vliv na šátkovinu. Pokud se namočí, sušte je volně na vzduchu, nesušte na přímém slunci ani na topení. Koženou podrážku je možno namočit a vykartáčovat. Po usušení je tvrdší, což lze vyřešit protřením froté ručníkem nebo vykartáčováním suchým kartáčem.

Lok bag

Lok bagy šijeme z různých materiálů - vždy je nutné je prát podle šátkoviny, ze které je ušitý.

Lok bag ze 100% bavlny - perte v pračce na 40°C, použijte šetrný prací prostředek bez optických rozjasňovačů, program na bavlnu. Nepoužívejte aviváž. Sušte volně na vzduchu. Žehlete na bavlnu.
Lok bag z příměsových šátků - perte na 30°C na program na ruční praní, použijte vhodný prací prostředek bez optických rozjasňovačů (dle druhu příměsi), nepoužívejte aviváž. Sušte volně na vzduchu. Žehlete na mírný program.