Časté dotazy

Jakou délku šátku mám zvolit?

Rozhodující je Vaše konfekční velikost - celou odpověď najdete v našem článku, jehož čtení Vám zabere asi dvě minuty a kde najdete všechny potřebné informace k dobrému rozhodnutí.

Vybírám svůj první šátek a moc se v tom nevyznám. Jak vybrat svůj první šátek, abychom byli všichni spokojení?

Šátek by se Vám měl líbit a měl by být adekvátní věku a váze miminka. Více o výběru prvního šátku včetně informací o příměsích, gramáži a dalších aspektech se dozvíte v tomto článku.

Šátek nebo nosítko? Co je lepší pro malé miminko?

Volba je samozřejmě na Vás. Nosítko je rychleji nasazené a skladnější, na druhou stranu ho musíte miminku na míru dobře nastavit, což už může být větší oříšek. Pokud se v nošení střídají dva lidé různých rozměrů, musí si nosítko pokaždé nastavovat sobě na míru. Výhoda, kterou oceníte zejména u větších dětí, je, že nosítko můžete mít stále zapnuté kolem pasu a dítě z něj rychle vyndáte a zase ho do něj nandáte.

Šátek na řadu lidí působí složitějším dojmem, protože se musí vázat. Ve skutečnosti to ale není tak zlé, jak to vypadá! Naše zkušenost z kurzů nošení nebo z festivalů, na kterých vázání šátku také učíme, je, že rodiče jsou většinou pozitivně překvapení, že je vázání šátků mnohem snazší, než si mysleli. Výhoda šátku je v tom, že ho velmi snadno a přesně dotáhnete na míru sobě i miminku. Díky tomu šátek poskytne miminku potřebnou oporu po celé délce páteře. Když se v nošení střídají dva lidé, není to potíž - při vázání si zkrátka vždycky šátek dotáhnou tak, jak potřebují. Stejné to je s rostoucím miminkem - šátek se mu vždycky přizpůsobí.

Vzhledem ke své jednoduchosti nabízí šátek řadu využití. Můžete v něm nosit jedno i dvě děti najednou, můžete z něj udělat houpačku, piknikovou deku i přikrývku. Můžete do něj zabalit někoho, komu je zima, nebo ho použít místo osušky, když na výletě narazíte na neočekávanou možnost koupání.

Jaké šátky jsou vhodné pro novorozence?

Abychom vám usnadnili výběr, vytvořili jsme pro vás speciální kategorii šátků vhodných pro děti od narození. 

Co mám s šátkem udělat předtím, než do něj zavážu svoje miminko?

Šátek nejprve zkontrolujte, zda je v pořádku - my to sice děláme pečlivě a několikrát, ale jsme také jen lidi, kteří můžou dělat chyby. Šátek potom vyperte - napoprvé stačí čistá voda, použijte prací program, který odpovídá doporučení na etiketě (najdete ji na cípu šátku). Pozor - na etiketě vidíte maximální doporučovanou teplotu. Pokud ji nemůžete zvolit, zvolte nejbližší nižší teplotu na praní, nikdy ne vyšší.

Jak šátek prát?

Informace o údržbě všech našich výrobků najdete zde