Jak vybrat první šátek na nošení dětí

https://www.loktushe.cz/satky/bird-garden-onyx-satek-na-noseni-deti/Vybíráte svůj první šátek a ztrácíte se v množství materiálů, vzorů, vazebních řešení a velikostí? Pomůžeme Vám se v tom zorientovat. 

Vybíráte nosící šátek pro novorozence? Hledáte šátek pro miminko nebo větší dítě? Začtěte se, návod v našem článku určitě najdete

Na úvod nabízíme rychlé a dobré řešení pro ty z vás, kteří si chtějí první šátek koupit rychle a bez velkých řečí: pořiďte si šátek ze 100% bavlny s gramáží 230 - 280 g/m2. Bude prima na malé miminko, ve vícevrstvých úvazech i na větší batole. Délku šátku zvolte podle tabulky doporučených velikostí, kterou máme v popisu každého produktu. Barvu a vzor si vyberte sami :) 

Pokud Vás přeci jen zajímá, k čemu jsou dobré příměsi, jak je to s gramáží a jaké výhody má kratší i delší šátek, čtěte dál.

IMG_5216

Složení

Materiálů je na šátkovém trhu k dispozici celá řada. Liší se funkčními vlastnostmi, cenou, odolností a nároky na údržbu. Podívejme se na ně postupně:

Bavlna

Bavlna je základ. Je měkká, příjemná, prodyšná, univerzální, odolná a nenáročná. Je to ideální materiál, pokud chcete jeden jediný šátek na celé nosící období nebo pokud hledáte odolného a příjemného pracanta do lesa i na doma. Bavlna je spíše málo náchylná k zatrhávání, nemá tendenci se vytahovat a prověšovat. Vydrží opravdu dlouho. Bavlněný šátek na nošení dětí můžete s klidem položit na louce na zem a udělat z něj piknikovou deku nebo přebalovací podložku. A údržba je pohádkově snadná: dejte ho do pračky s prádlem podobných barev a nastavte program na 40°C. I skvrny od ovoce, zeleniny a dalších věcí (které jsou nezbytnou součástí života s malými dětmi) z bavlny dobře dostanete.

V naší nabídce doporučujeme zejména bavlněné šátky Bird Gardens jemným vzorem ptáčků na větvích nebo Berry, které se jemností a hebkostí podobají příměsovým šátkům - a nabízejí i jejich pohodlí.

Merino vlna

IMG_7545

Merino je úžasný přírodní materiál. Pojme velké množství vlhkosti, aniž byste měli pocit, že je šátek mokrý. Merino aktivně reaguje na teplotu, takže je funkční a příjemné v jakémkoli ročním období. Je to vlákno vyvinuté přírodou: což znamená nesmírně chytře.

Šátky s merinem jsou měkké, příjemné a pružné a velmi nosné. Jsou to možná nejlepší kandidáti na univerzální šátek, který Vám bude pohodlný a příjemný celou dobu nošení. Oproti bavlně je vlna obvykle vnímána jako příjemnější a pohodlnější i na těžší děti, zároveň se s ní díky její měkkosti hezky vážou i malá miminka. Nevýhodou je větší náročnost na údržbu. Někteří lidé jsou na vlnu citliví. 

Tencel

IMG_0557-4

Vlákno, které je vyráběno ze dřeva eukalyptů šetrným způsobem. Tencelová příze je velmi příjemná na dotek. Je hladká, lehce chladivá, splývavá, snadno si ji spletete s hedvábím. Šátky s tencelem jsou hladké, měkké, prodyšné, okamžitě zanošené a velmi příjemné. Ideální volba na léto (ale i kdykoli jindy:). Tencel bude příjemný i lidem s citlivou pokožkou. Na miminka jsou šátky s Tencelem v gramáži kolem 270 g/m2 úplně ideální.

Hedvábí

Luxusní přírodní vlákno z kokonů bource morušového: hedvábí je nesmírně pevné, což umožňuje dělat šátky tenké a přitom nosné. Je měkké, splývavé a má nádherný lesk. Hedvábí má také léčivé účinky na pokožku a je velmi vhodné i pro lidi s citlivou kůží (např. s atopickým exémem apod.). Bird Garden Onyx, který v sobě kombinuje měkkost merina s lehkostí hedvábí, je ten nejlepší šátek pro miminko, jaký známe. A vydrží pohodlný překvapivě dlouho.

Délka šátku

Volba velikosti šátku se řídí Vaší konfekční velikostí: 

- vel. 34 - 36: šátek vel. 5

- vel. 38 - 44: šátek vel. 6

- vel. 44 a více: šátek vel. 7

Údaje jsou orientační, roli hraje i výška - pokud jste spíše menšího vzrůstu, bude Vám stačit kratší šátek, jste-li vyšší, vyberte si raději větší velikost. Velikost dětí většinou nehraje až takovou roli. Pro klid Vaší duše je důležité si uvědomit, že většina lidí zvládne zavázat několik velikostí. Vždycky to má nějakou výhodu a nevýhodu: kratší šátky při vázání netaháte po zemi a celkově se s nimi lépe pracuje, delší šátek zase můžete zavázat pod zadečkem miminka, takže Vám pod batohem nebo pod oblečením nedělá uzel na zádech bouli. 

Gramáž

ahoy005

Gramáž je v šátkovém světě hodně skloňovaný pojem. Označuje, kolik gramů váží jeden metr čtvereční šátkoviny. Čím vyšší gramáž, tím těžší šátek - většinou i pocitově tlustší, byť to není pravidlo. Gramáž je jeden z mnoha faktorů, který ovlivňuje, jak bude šátek pohodlný na různě těžké děti, zda bude pocitově spíš tenčí nebo tlustší. Dalšími faktory jsou kvalita a vlasnosti příze, vazební řešení, materiál apod., nedá se tedy řídit jen tímto číslem.

Pokud hledáte šátek na malé miminko a chcete, aby Vám nějakou dobu vydržel, můžete se řídit tím, že gramáž cca 230 - 270 g/m2 by měla být vyhovující.

Šátek na miminko nebo na univerzál na celé nosící období?

Váháte, jestli pořizovat šátek, který bude měkký a jemný pro miminko, ale těžké batole už neunese? Či zda je lepší koupit šátek, který bude na malé miminko možná trochu hrubší, ale zase bude pohodlný i pro těžké děti? Volba je Vaše a odvíjí se i od Vašich zkušeností.

IMG_7072

Obecně ale doporučujeme hledat spíš takové šátky, které budou vyhovovat období, ve kterém se právě nacházíte - nikoli šátky, o kterých si budete myslet, že vám jistojistě vydrží 3 roky, protože jsou to těžkotonážní deky. Nikdy totiž nevíte, jak se situace vyvine :) Možná se Vaše dítě v roce nadšeně vrhne na chůzi, možná objeví kočárek (který podle naší zkušenosti větší nošené děti úplně milují), možná přejdete na nosítko... a třeba zjistíte, že je Vaše dítě drobné a že Vám ten miminkovský šátek zcela vyhovuje.

Platí nicméně, že existují skutečně univerzální šátky, které jsou měkké a příjemné na malé miminko a zároveň velké a dostatečně nosné i na velké batole. Je to zejména řada šátků Bird Garden a Raindrops s merino vlnou, do jisté míry i bavlněné i příměsové Rhododendrons. Velmi měkké, nadýchané a nesmírně příjemné jsou i šátky Soffa, které osloví zejména příznivce vlny.

 

Vzor a barva

To nejdůležitější! Šátek by se Vám měl líbit a měl by zapadat do Vašeho světa i šatníku. V tomto ohledu Vám s výběrem více neporadíme, je to na Vás :)

Přejeme Vám šťastnou ruku při výběru. Pokud si stále nejste jistí a i po přečtení článku se v tom ztrácíte, napište nám. Rádi Vám s výběrem toho pravého kousku pro Vás pomůžeme.

Loktushe07