Jakou velikost šátku na nošení dětí vybrat?

Nejste si jisti, jak vybrat velikosti šátku na nošení dětí? S námi si poradíte. V tomto článku probereme základní doporučení ohledně výběru délky šátku, výhody a nevýhody kratších a delších šátků i jakou velikost zvolit na dvojčata.

Co vlastně číslo u velikosti šátku znamená?

Překvapivě to není délka v metrech, jak byste možná čekali, ale je to číslo velikosti, které samozřejmě určité délce v metrech odpovídá. Velikost 1 tedy odpovídá šátku dlouhému 2,1 metrů, velikost 2 šátku dlouhém 2,6 metrů, velikost 3 délce 3,1 metrů, velikost 4 délce 3,6 metrů, velikost 5 délce 4,1 metrů, velikost 6 délce 4,6 metrů, velikost 7 délce 5,1 metrů. Toto číslo se u jednotlivých výrobců může mírně lišit. Délka šátku se měří v jednom lemu šátku, od jedné (ostré) špičky cípu ke druhé (tupé) špičce, počítá tedy s cípy.

Jak tedy správnou velikost šátku vybrat?

Vhodná délka šátku se odvíjí od konfekční velikosti oblečení, a také od výšky postavy. Na malá miminka si lidé kupují nejčastěji velikosti 5, 6 a 7, kratší určitě nepořizujte.

Základ pro výběr prvního šátku je následující:

Velikost Délka šátku  Konfekční velikost - použití
5 4,1 m konfekční velikost 38 a nižší
6 4,6 m konfekční velikost 40 - 42
7 5,1 m konfekční velikost 44 - 46
8 5,6 m konfekční velikost 48 a více

 

Toto doporučení odpovídá vhodné velikosti šátku pro základní úvaz, kterým je Kříž s kapsou uvnitř. Tento úvaz je nejlepší volbou pro začínající rodiče i malá miminka včetně novorozenců - a bez potíží s ním vystačíte na několik prvních měsíců. S šátkem, se kterým uvážete kříž s kapsou uvnitř, navíc bez potíží zvládnete i úvazy na záda nebo na bok, když budete mít chuť se do nich pustit. 

Váhám mezi dvěma velikostmi, kterou mám zvolit?

Čím jste vyšší, tím spíš zvolte delší šátek. Výhoda delšího šátku je i v tom, že kromě obvyklého zavázání uzlu na zádech s ním můžete zavázat uzel na břiše pod zadečkem (tj. na zádech šátek pouze překřížíte a uzel zavážete vpředu). To se hodí, když máte na zádech batoh, pod kterým by uzel tlačil, nebo v zimě, když na sobě máte nosící oblečení. Uzel na zádech pod ním může dělat nevzhlednou bouli, tím, že šátek zavážete na břiše, se jí vyhnete. Vyřešit to můžete i uzlem s pomocí RS kroužku.

A jakou délku šátku zvolit pro dvojčátka?

Vyberte šátek o jednu velikost větší, než jsou naše doporučení v tabulce.

Na co jsou tedy vůbec kratší velikosti šátků?

Velikosti 1 - 4 jsou vhodné na méně obvyklé úvazy na břicho, záda i na bok, jako jsou třeba Jednoduchý kříž, Batoh, Kapsa na bok s posuvným uzlem a podobně. Pokud vás vázání šátku bude bavit, určitě jich na youtube najdete celou řadu - většina lidí se ale spokojí s jedním až třemi úvazy, které ke spokojenému nošení bohatě stačí :). Některé tipy na úvazy s krátkými šátky uvádíme na YouTube kanálu Loktu She.

Pořád si nejsem jistá/jistý, co s tím?

To je jednoduché :) Napište nám na info@loktushe.cz nebo zavolejte na 731 191 554.

Videonávod na základní úvaz kříž s kapsou uvnitř (KSK)

Tipy na úvazy s krátkými šátky - videonávody

tencel014