S Bárou o adventu, příchodu dítěte a darování

Advent je dobou rozjímání a dobročinnosti. Máme tendence vzpomínat na to, co jsme prožili, koho jsme ve svém životě potkali, co dobrého a zajímavého jsme udělali. Skončila produktivní část roku, očekáváme Vánoce, které jsou krásným časem splněných přání. Rodí se v nás naše vlastní tajná přání, ale zároveň se snažíme plnit přání i našim blízkým a lidem kolem nás. V této době jsme mnohem vstřícnější pomáhat i lidem, které osobně neznáme.

Pro mě je tato doba neodmyslitelně spjatá s Člověkem v tísni (vlastně nejen doba adventu, ale teď je to zkrátka mnohem intenzivnější). V Tísni jsem několik let pracovala a byly to pro mne opravdu krásné roky. Zažila jsem zde mnoho zajímavých okamžiků, hodně jsem se naučila a poznala spoustu skvělých lidí – lidí, kteří dělají svou práci s radostí, jsou profíci a nebojí se překonávat překážky. Bylo pro mne inspirující, jak velký záběr aktivit Člověk v tísni zvládá a jak dokáže svou podporu cílit přesně tam, kde je potřeba.

Jednou ze skvělých aktivit Člověka v tísni v předvánočním čase je projekt Skutečný dárek. Kdokoli má díky němu možnost z pohodlí svého domova pomoci někomu z druhého konce světa, a to v oblasti podpory, kterou si vybere. Může se rozhodnout, zda se mu víc líbí podpora vzdělávání nebo obživa a zdraví v chudých zemích Afriky a Asie.

V Loktu Shi se snažíme nabízet rodičům podporu, aby mohli zažívat ty krásné okamžiky radosti, blízkosti a pohodlí při nošení dětí. Neodmyslitelně k tomu patří i podpora žen na jejich cestě mateřstvím, aby byly informované a mohly se rozhodnout, jak chtějí své těhotenství, porod a mateřství prožít. A tak byl letošní výběr dárků pro ženy z Loktu She a naše milé partnery snadný – bezpečný porod pro ženy v Kongu a v Kambodži. Peníze poputují na podporu místních zdravotních středisek, které se věnují informační osvětě a podpoře žen v době těhotenství, porodu i šestinedělí. Místní střediska podporuje Člověk v tísni už od roku 2008 a je mi ctí, že jim trochu pomůžeme.

Bára

Zajímavost:
Věděli jste, že v některých vesnicích se traduje, že mateřské mléko je nečisté a novorozence krmí kokosovým mlékem či slazenou vodou?

Pusťte si píseň Andělé strážní. Nejkrásnější píseň letošních Vánoc nazpívalo 12 známých českých umělců pod taktovkou Jana Neckáře na podporu aktivit dobročinné organizace Člověk v tísni.