Kojení v šátku

Stává se vám, že miminko v šátku pláče? Rádi byste ho nakojili a nejste si jistí, jak na to? Máme pro vás šikovné video ;)

Když se miminko zaváže do šátku, začne docela často "klovat" a hledat prso. Je to logické - maminčino mlíčko je ta nejlepší věc na světě a když je přímo před nosem...kdo by odolal? Nejjednodušší je téhle potřebě miminka vyhovět. Někdy to jde snadno, někdy ne. Věříme, že postupy a tipy zmíněné v našem videu vám pomůžou. A kdybyste měli nějaké další, budeme moc rádi, když se o ně s námi podělíte

Naučit se kojit v šátku je nesmírně praktické a příjemné pro maminku i pro dítě. Malá miminka se chtějí kojit často a je dobré jim to umožnit. V děloze mělo dítě výživu k dispozici neustále. Po narození je připraveno na to, že mlíčko bude k dispozici, kdykoliv si o něj řekne. Že je to přirozené, je zjevné už ze složení lidského mléka. To je ve srovnání s mlékem savců "hnízdošů" (kteří nechávají svá mláďata v bezpečí hnízda a na dlouhé hodiny je opouštějí kvůli cestám za potravou - patří sem třeba psi) méně tučné a zasytí jen na krátkou dobu. Příroda tedy počítá s tím, že lidské miminko bude kojeno často.

kojeni_v_satkuS ohledem na to, jak je péče o malé miminko náročná a že po porodu je třeba nabírat síly a šestinedělí nejlépe trávit v posteli nebo na gauči s miminkem (zatímco o domácí práce se stará tatínek, babičky, dědečkové nebo kamarádi) - se nicméně přimlouváme za co nejvíc odpočinku s miminkem na sobě.

Když pak ale přijde chuť a potřeba se zvednout a vydat se opět do světa, je přirozenou věcí, že si na sebe miminko přivážete pomocí šátku či nosítka - a snadno se pak stane, že si miminko bude ještě chtít malinko (nebo víc) cucnout mlíčka před spaním nebo po něm. Hodí se to i proto, že miminka často na navázání do šátku reagují "klováním" do maminky a hledáním prsu, což je naprosto normální a instinktivní chování vzhledem k tomu, že mají prso obvykle přímo před sebou (představte si řízek - nebo jinou oblíbenou potravinu - přímo před svým nosem!). Stává se to velmi často i u dětí, které byly právě nakojené. Je pak dobré, když může maminka miminku vyhovět a nechat ho, aby si ještě cuclo mlíčka před spaním. Je to skvělé i v případě, že se miminko v šátku probudí uprostřed nákupních pochůzek ve městě nebo na procházce v lese. Nesporná výhoda je i to, že dítě kojené ve vertikální pozici v šátku je po dopití v ideální pozici pro odříhnutí, čímž odpadá další starost. Kromě toho je kojení v šátku velmi diskrétní, což je zvlášť příjemné na rušných místech nebo v dopravních prostředcích.

Dítě, které je kojené, kdykoliv si řekne, je spokojenější, méně pláče a lépe prospívá. I jeho trávení lépe vyhovuje častý přísun malých porcí. 

 

tencel043