Mulesing free merino vlna

Etický rozměr výroby je pro nás důležitý, proto používáme pouze mulesing free merino vlnu. Co to přesně znamená?

Mulesing je zákrok, při kterém je ovcím odstraněna kůže kolem zadku včetně ocasu. Ovce merino totiž mají vrásčitou kůži, zejména v zadní části těla. Na husté srsti zůstávají zbytky moči a výkalů, které v kombinaci s vysokou vlhkostí lákají mouchy. Ty kladou do záhybů kůže vajíčka, ze kterých se líhnou larvy - tato nákaza zvaná myiáza pak ovci může rychle zabít.

Australský farmář John Mules přišel ve 30. letech na to, že pokud odřeže kůži kolem zadku ovcí, sníží riziko jejich napadení myiázou. Problém je ovšem v tom, že mouchy můžou stále naklást svá vajíčka na zbytek ovčího těla - a také v tom, že mulesing se většinou provádí bez jakéhokoli umrtvení a sám o sobě může úmrtí ovce způsobit. Navíc není pochyb o tom, že zákrok pro ovci představuje značný stres a utrpení.

Alternativní cesty, jak ovce před napadením ochránit, přitom existují - například šlechtění ovcí, které vrásčitou kůži kolem zadku nemají, je poměrně úspěšná metoda. Funguje také tea tree olej, který ničí zárodky vajíček v brzkém stádiu a odpuzuje dospělé mouchy, aby vajíčka do srsti vůbec kladly - tento efekt přitom vydrží 6 týdnů. 

Vlna je v mnoha ohledech úžasný materiál, jsme proto rádi, že vám ji můžeme nabídnout, aniž by bylo potřeba dělat etické kompromisy. Vlna, kterou používáme, je vždy mulesing-free.


zdroje informací:

  • http://zachrana-zvirat.blogspot.cz/2011/03/mulesing-mrzaceni-ovci-v-australii.html
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Mulesing