Kojení v šátku

Stalo se vám, že jste si miminko zavázali do šátku a ono se vám snažilo vyklovat díru do hrudníku, vrtělo se a bylo čím dál nevrlejší?

Stalo se vám, že jste si miminko zavázali do šátku a ono se vám snažilo vyklovat díru do hrudníku, vrtělo se a bylo čím dál nevrlejší? Nechtělo do vás udělat tunel. Jen se chtělo nakojit. Jde to i v šátku, a když překonáte první obtíže, zjistíte, že je to velká paráda: spokojené a nasycené dítě na vaší hrudi - a ruce volné pro všechno, na co máte chuť. Čímž tedy nechceme nijak snižovat krásu klidného kojení někde na gauči nebo v křesle jen tak.

Naučit se kojit v šátku je nesmírně praktické a příjemné pro maminku i pro dítě. Malá miminka se chtějí kojit často a je dobré jim to umožnit. V děloze mělo dítě výživu k dispozici neustále. Po narození je připraveno na to, že mlíčko bude k dispozici, kdykoliv si o něj řekne. Že je to přirozené, je zjevné už ze složení lidského mléka. To je méně tučné ve srovnání třeba s mlékem savců "hnízdošů" (kteří nechávají svá mláďata v bezpečí hnízda a na dlouhé hodiny je opouštějí kvůli cestám za potravou - patří sem třeba psi) a zasytí jen na krátkou dobu. Příroda tedy počítá s tím, že lidské miminko bude kojeno často. A miminko s tím počítá taky :)

Kojení v šátku je skvělé i v případě, že se miminko v šátku probudí uprostřed nákupních pochůzek ve městě nebo na procházce v lese. Nesporná výhoda je i to, že dítě kojené ve vertikální pozici v šátku je po dopití v ideální pozici pro odříhnutí, čímž odpadá další starost. Kromě toho je kojení v šátku velmi diskrétní, což je zvlášť příjemné na rušných místech nebo v dopravních prostředcích.

Dítě, které je kojené, kdykoliv si řekne, je spokojenější, méně pláče a lépe prospívá. I jeho trávení lépe vyhovuje častý přísun malých porcí. Při častějším kojení navíc miminko dostává tučnější - tedy výživnější - mléko. Čím déle je totiž mateřské mléko v prsu, tím méně tuku obsahuje, protože se tuk v průběhu "uskladnění" v mlékovodech vstřebává.

Jak na to

Úvodem je nutné poznamenat, že univerzální návod neexistuje, protože každá maminka je jiná - a každé miminko jakbysmet. Pro úspěch je zásadní vynalézavost, ochota se nevzdávat a zkoušet to, klidně opakovaně. Miminka rostou, vyvíjejí se, co nefungovalo jeden týden, může jít jako po másle o několik dní později. A ještě jedna věc je velmi důležitá pro úspěch: totiž dostupnost. Tu nejlépe zajistíte tak, že budete s miminkem kůže na kůži, tj.že si miminko šátkem přivážete na své nahé tělo (kontakt kůže na kůži velmi podporuje tvorbu mléka). Další možností je tričko s velkým výstřihem nebo kojící triko. 

Pro první pokusy je vhodné nechat dítě přisát k prsu při vázání. U kříže s kapsou uvnitř to znamená, že si miminko spustíte do kapsy, podsunete spodní okraj šátku pod zadeček a necháte miminko, aby se přisálo - pak teprve dotahujete. Výhodou je, že je miminko od začátku v dobré pozici pro kojení (obvykle bývá dítě navázáno o něco výš) a vy si kojení v šátku "osaháte" - zjistíte, jak vysoko dítě potřebuje být a jestli je to pro vás schůdné. Může nastat i situace, že máte miminko přisáté a klimbající u prsu, nechcete ho rušit, ale už potřebujete něco dělat nebo vyrazit ven - v tom případě stačí dítě omotat šátkem. 

Pokud už miminko v šátku je a potřebuje nakojit, můžete šátek povolit (rozvázat uzel, případně jen roztáhnout pruhy šátku vedoucí podél miminka od sebe, dítě v kapse tím o několik centimetrů klesne), nechat dítě i s kapsou klesnout, zalovit ve výstřihu a nakojit. 

Pokud se vám kojení na břiše nedaří, můžete vyzkoušet kojení na boku. Evelin Kirkilionis, německá antropoložka zabývající se nošením, tvrdí, že přirozeným prostředím pro lidské mládě je právě bok. Ten je u člověka tvarován tak, že na něj jde dítě pěkně "usadit", miminko přitom spolupracuje - přidržuje se nožičkami kolem mámy, vyvažuje její pohyby. A prs je v této poloze k mání nejlépe. Pro uvázání na bok je vynikajícím pomocníkem ring sling, krátký šátek s kroužky.

Vertikálně?

Možná jste zaznamenali, že zmiňuji výhradně vertikální pozice dítěte při kojení. Pro lidské mládě je to přirozená pozice - výborně to vysvětluje britská porodní asistentka Suzanne Colson (český překlad jejího článku najdete tady). Ve vertikální poloze je snadné dosáhnout asymetrického přisátí, při kterém se miminku nejlépe pije i dýchá - znamená to, že má hlavičku v lehkém záklonu, volný nos, široce otevřená ústa a bradu zabořenou do maminčina prsa. Navíc je to poloha, ve které najednou dávají smysl novorozenecké reflexy - všechno to hrabání nožičkama a ručičkama, které může vést k odtlačování od mámina těla, v této poloze směřuje k dosažení bradavky a dobrému přisátí.

Závěrem...

A pokud se vám kojení v šátku nedaří, nezoufejte. Zkuste to za pár dní nebo týdnů. Sledujte svoje miminko a zjišťujte, kdy a jak by mohlo přijít kojení v šátku vhod vám oběma. Přejeme vám, abyste z nošení, kojení a hlavně z miminka a ze sebe měli radost.