Jak vybrat první šátek na nošení dětí

Vybíráte svůj první šátek a ztrácíte se v množství materiálů, vzorů, vazebních řešení a velikostí? Pomůžeme Vám se v tom zorientovat.

Na úvod nabízíme rychlé a dobré řešení pro ty z vás, kteří si chtějí první šátek koupit rychle a bez velkých řečí: pořiďte si šátek ze 100% bavlny s gramáží 230 - 280 g/m2. Bude prima na malé miminko, ve vícevrstvých úvazech i na větší batole. Délku šátku zvolte podle tabulky doporučených velikostí, kterou máme v popisu každého produktu. Barvu a vzor si vyberte sami :) 

Pokud Vás přeci jen zajímá, k čemu jsou dobré příměsi, jak je to s gramáží a jaké výhody má kratší i delší šátek, čtěte dál.

Materiál

Materiálů je na šátkovém trhu k dispozici celá řada. Liší se funkčními vlastnostmi, cenou, odolností a nároky na údržbu. Podívejme se na ně postupně:

Bavlna

Bavlna je základ. Je měkká, příjemná, prodyšná, univerzální, odolná a nenáročná. Je to ideální materiál, pokud chcete jeden jediný šátek na celé nosící období nebo pokud hledáte odolného a příjemného pracanta do lesa i na doma. Bavlna je spíše málo náchylná k zatrhávání, nemá tendenci se vytahovat a prověšovat. Vydrží opravdu dlouho. Bavlněný šátek můžete s klidem položit na louce na zem a udělat z něj piknikovou deku nebo přebalovací podložku. A údržba je pohádkově snadná: dejte ho do pračky s prádlem podobných barev a nastavte program na 40°C. I skvrny od ovoce, zeleniny a dalších věcí (které jsou nezbytnou součástí života s malými dětmi) z bavlny dobře dostanete.

Merino vlna

Merino je úžasný přírodní materiál. Pojme velké množství vlhkosti, aniž byste měli pocit, že je šátek mokrý. Merino aktivně reaguje na teplotu, takže je funkční a příjemné v jakémkoli ročním období. Je to vlákno vyvinuté přírodou: což znamená nesmírně chytře.

Šátky s merinem jsou měkké, příjemné a pružné a velmi nosné. Patří mezi další kandidáty na univerzální šátek - oproti bavlně je na batolata vnímaná většinou jako pohodlnější hezky se s ní vážou i malá miminka. Nevýhodou je větší náročnost na údržbu. Někteří lidé jsou na vlnu citliví.

Tencel

Vlákno, které je vyráběno ze dřeva eukalyptů šetrným způsobem. Tencelová příze je velmi příjemná na dotek. Je hladká, lehce chladivá, splývavá, snadno si ji spletete s hedvábím. Šátky s tencelem jsou hladké, měkké, prodyšné, okamžitě zanošené a velmi příjemné. Ideální volba na léto (ale i kdykoli jindy:). Tencel bude příjemný i lidem s citlivou pokožkou.

Hedvábí

Luxusní přírodní vlákno z kokonů bource morušového: hedvábí je nesmírně pevné, což umožňuje dělat šátky tenké a přitom nosné. Je měkké, splývavé a má nádherný lesk. Hevábí má také léčivé účinky na pokožku a je velmi vhodné i pro lidi s citlivou kůží (např. s atopickým exémem apod.).

Délka šátku

Volba velikosti šátku se řídí Vaší konfekční velikostí: 

- vel. 34 - 38/40: šátek vel. 5

- vel. 38 - 44: šátek vel. 6

- vel. 44 a více: šátek vel. 7

Údaje jsou orientační, roli hraje i výška - pokud jste spíše menšího vzrůstu, bude Vám stačit kratší šátek, jste-li vyšší, vyberte si raději větší velikost. Velikost dětí většinou nehraje až takovou roli. Pro klid Vaší duše je důležité si uvědomit, že většina lidí zvládne zavázat několik velikostí. Vždycky to má nějakou výhodu a nevýhodu: kratší šátky při vázání netaháte po zemi a celkově se s nimi lépe pracuje, delší šátek zase můžete zavázat pod zadečkem miminka, takže Vám pod batohem nebo pod oblečením nedělá uzel na zádech bouli. 

Gramáž

Gramáž je poslední dobou v šátkovém světě hodně skloňovaný pojem. Označuje, kolik gramů váží jeden metr čtvereční šátkoviny. Čím vyšší gramáž, tím těžší šátek - většinou i pocitově tlustší, byť to není pravidlo. Gramáž je jeden z mnoha faktorů, který ovlivňuje, jak bude šátek pohodlný na různě těžké děti, zda bude pocitově spíš tenčí nebo tlustší. Dalšími faktory jsou kvalita a vlasnosti příze, vazební řešení, materiál apod., nedá se tedy řídit jen tímto číslem.

Pokud hledáte šátek na malé miminko a chcete, aby Vám nějakou dobu vydržel, můžete se řídit tím, že gramáž cca 230 - 270 g/m2 by měla být vyhovující.

Vzor a barva

To nejdůležitější! Šátek by se Vám měl líbit a měl by zapadat do Vašeho světa i šatníku. V tomto ohledu Vám s výběrem více neporadíme, je to na Vás :)

Přejeme Vám šťastnou ruku při výběru. Pokud si stále nejste jistí a i po přečtení článku se v tom ztrácíte, napište nám. Rádi Vám s výběrem toho pravého kousku pro Vás pomůžeme.