Jak ušít roušku: rychlý a jednoduchý postup

Připravili jsme pro vás návod na postup na šití roušky, který se nám nejvíce osvědčil. Je to skutečně rychlé a jednoduché, za pár minut máte hotovo. Pár tipů, které ve videu nejsou:

  • šňůrky volte delší, pokud je chcete vázat na kličku - raději 85 cm
  • při volbě materiálu myslete na údržbu (100% bavlna je nutná kvůli sterilizaci) i na prodyšnost. Pokud nebudete moci skrz roušku dýchat, bude nižší šance, že ji budete nosit. Skvělé shrnutí k volbě materiálu najdete zde.

Jak správně nosit roušku?

  • Před nasazením si pečlivě omyjte ruce (alespoň 20 sekund a mýdlem).
  • Přiložte roušku na nos a ústa, za hlavou zavažte tkaničky roušky. Vytvarujte roušku. Snažte se, aby Vám rouška nikde od obličeje neodstávala.
  • Během používání se roušky nedotýkejte. Pokud se to stane, umyjte si hned ruce mýdlem a použijte dezinfekci.
  • Pokud rouška zvlhne, je třeba ji vyměnit.
  • Roušku sundávejte zezadu, dotýkejte se přitom pouze šňůrek.
  • Použitou roušku hned sterilizujte. Pokud to není možné, uložte do uzavíratelného igelitového sáčku tak, abyste se nedotkli ústenky. V sáčku ji uchovávejte do doby, než ji vysterilizujete. Tento sáček vždy po vyjmutí roušek na sterilizaci vyhoďte.

Údržba roušky:

Před praním svažte volně tkaničky, aby se během praní nevytáhly. Roušku perte nejlépe na 90°C v pračce nebo ji vyvařujte 30 minut. Nejnižší vhodná teplota na praní je 60°C – v tom případě použijte přípravek na prádlo s desinfekčním účinkem. Po praní roušku vyžehlete s napářkou. Roušky uchovávejte v čistém uzavíratelném sáčku.

Důležité upozornění!

Rouška nepředstavuje ochranu před virovou nákazou! Rouška především snižuje riziko, že nakazíte někoho jiného. Takto zprostředkovaně se chráníme navzájem. Rouška nenahrazuje opatrné chování ani karanténu. Dodržujte základní principy prevence onemocnění – myjte si ruce mýdlem kdykoli saháte na potenciálně infekční povrch a vždy před jídlem nebo pitím, nesahejte si na obličej. Dodržujte odstup 3 metry. Pokud můžete, zůstaňte doma. Pokud se necítíte dobře, vždy zůstaňte doma a kontaktujte telefonicky lékaře.